Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

KIEROWCA CIĘŻARÓWKI STRACIŁ PRAWO JAZDY ZA MANIPULACJE W TACHOGRAFIE.

W czwartek (5 stycznia 2023r.) na obwodnicy Kłodzka inspektor z dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli zespół pojazdów, którym krajowy przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy z Polski do Czech. Z dokumentu przewozowego oraz wyjaśnień kierowcy wynikało, iż powinien rozpocząć trasę w oddalonym od miejsca kontroli o niespełna 40 km Paczkowie.

W wyniku analizy zapisów tachografu na wydruku dziennym z karty kierowcy, kontrolujący nie znalazł ani jednego przejechanego w dniu kontroli kilometra. Początkowo kierowca utrzymywał, iż najprawdopodobniej tachograf uległ awarii, jednakże po chwili przyznał się do zmanipulowania oprogramowania tachografu poprzez podłączenie niedozwolonego urządzenia. Ponadto wskazał kontrolującym miejsce zainstalowania urządzenia typu pendrive z oprogramowaniem zmieniającym zapisy tachografu oraz sposób jego aktywacji oraz dezaktywacji, a wykonana w trakcie kontroli jazda testowa potwierdziła wszystkie dotychczasowe ustalenia.

Kierowca tłumaczył się tym, że z uwagi na poranny wypadek i zablokowanie dr krajowej nr 8, obawiał się, że nie zdąży wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Dlatego postanowił wydłużyć sobie dobę, a tym samym czas pracy używając wyłącznika tachografu. Ponadto nie spodziewał się kontroli inspektorów, gdyż z relacji internetowych wiedział, iż pracują na miejscu nieodległego wypadku drogowego.

Za nie udaną walkę z czasem kierowca pożegnał się z prawem jazdy na trzy miesiące oraz został ukarany wysokim mandatem karny. Natomiast przedsiębiorca odpowie za stwierdzone naruszenie w drodze postępowania administracyjnego.

Ponadto sprawą zajęła się Policja w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

 

Wersja XML