Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„WIELKI CZWARTEK” NA A4 – WZMOŻONE DZIAŁANIA KONTROLNE

W dniu 06.04.2023r na dolnośląskim odcinku A4 od Wrocławia do Legnicy, Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD Wrocław oraz z CANARD i BKOE z Delegatury Południowo – Zachodniej GITD, prowadzili wzmożone działania kontrolne.

Celem wzmożonych kontroli była poprawa bezpieczeństwa osób wracających z zagranicy na wypoczynek świąteczny, a kontroli podlegały przede wszystkim pojazdy ciężarowe, które wyprzedzały pomimo zakazy wykonywania a takich manewrów na tym odcinku drogi.

Ponadto inspektorzy zwracali uwagę na pojazdy ciężarowe, które blokują lewy pas lub jadą z nadmierną prędkością. Oprócz kontroli czasu pracy kierowców, oraz stanu technicznego pojazdów, w zainteresowaniu Inspektorów Transportu Drogowego była także kontrola zezwoleń jakie muszą posiadać przewoźnicy z krajów trzecich (Turcja, Serbia, Białoruś, Ukraina).

W ramach działań skontrolowano 36 pojazdów ciężarowych, w tym 19 zagranicznych. Ujawniono 8 przypadków wyprzedzania w niedozwolonym miejscu 2 przypadki jazdy z nadmierną prędkością, w wyniku innych naruszeń nałożono 11 mandatów oraz wszczęto 6 postępowań m.in. za:

- Skrócenie dziennego okresu odpoczynku,

- Skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku,

- Przekroczenie jazdy dziennej

- Niepoprawne operowanie przełącznikiem tachografu umożliwiającym zmianę rodzaju aktywności kierowcy

- Okazanie podczas kontroli wykresówki, wydruku z tachografu lub karty kierowcy, które nie zawierają wprowadzonych ręcznie bądź automatycznie wszystkich wymaganych danych dotyczących okresów aktywności kierowcy lub symbolu państwa miejsca rozpoczęcia lub zakończenia dziennego okresu pracy lub symbolu

- zamontowanie w pojazdach zbyt duże zbiorniki paliwa,

- niezabezpieczony ładunek umieszczony na pojeździe,

wniosek do sądu - korzystanie z telefonu podczas jazdy, niezabepieczony ładunek umieszczony na pojeździe oraz brak uprawnień do kierowania pojazdem

W wyniku złego stanu technicznego pojazdów zatrzymano 2 dowody rejestracyjne miedzy innymi w związku z:

- nadmierny zużyty bieżniki opony w naczepie

- wyciekami płynów eksploatacyjnych

Inspektorzy przygotowali też wniosek do sądu za korzystanie przez kierowcę z telefonu podczas jazdy, niezabepieczony ładunek umieszczony na pojeździe oraz brak uprawnień do kierowania pojazdem

Wojewódzki Inspektora Transportu Drogowego we Wrocławiu nie po raz I realizuje tego typu akcje i nadal będzie je prowadził bo jak widać chętnych do łamania przepisów nawet w „Wielki Czwartek” jest sporo.

 

Wersja XML